Oyun

Tyranny İncelemesi

Macera ve RPG kategorisinin önde gelen oyunlarından birisi olan Tyranny adlı oyunu sizler için inceledik. Steam üzerinde 65 TL’ye satışta olan bu oyun çoğunlukla olumlu incelemeler alıyor. Bizde oyunu alıp inceleyelim bakalım dedik. Bazen kötü kazanır, Tyranny der ve onunla yaşamak zorundasın. Ancak Obsidian’ın en son RPG’si bunu bundan vazgeçmiyor. Kyros’un baskıcı orduları tarafından fethedilen ve özgürlüğün solgun bir bellek olduğu bir dünyaya sinsice merhamet göstererek parlaklığını ortaya koyuyor. Bazen bu, savaşan tüm grupları silmek için bir yol bulma, yani “Peacebinder” gibi isimler kazanma anlamına geliyor. Bazen bir esirin üst yoldaşlarının önünde bir kaya ile yüzünü kurtarmak için onu öldürmesi anlamına gelir. Bazen dünyanın sana verdiği şeyle çalışmalısın. Çok parlak, çok acı vericidir ve önemlidir.

Obsidian’ın eski RPG Pilotları, kendi yönleriyle de mükemmeldi, ancak Baldur Kapısı 2’nin damardaki Infinity Engine oyunlarının geleneklerine zincirlendi. Tyranny, (ve Pillars’ın Infinity tarzı motoru) paylaştığı Nostaljik yükümlülüklerden kurtulmuş ve deney yapmasına izin verilmiştir. Temalarımızdan ve seçimlerimizin anlamlı şekilde oynama konusundaki özveri sebebiyle günümüzün en dikkat çekici RPG’lerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısmen çalışır, çünkü bıyık-dönen kötü adam yerine, sıradan gönülsüzlüğün kötülüklerine odaklanmaktadır. Tiran sizi büyük kötülük adamı ya da kabine üyesi rolünde değil, isyanın son titreşimini ortadan kaldırmak için gönderilen türden bir rütbeli ve resmi görevli olarak atıyor. Bir şok elemanı kullanmış olabilirim ve düşmanları bir dokunuşla alev alevliyordum, ama nihayetinde işi olan bir adamdım. 1940’da düşük düzey bir Alman hükümet çalışanı olmaktan farklı değildir; Sen bir Nazi değilsin, ama onlar için çalışmak zorundasın.

Bu iş, ilk başta savaş gününde savaşı durdurmak için tüm bölgeye kıyamet tehdidi altında olan bir savaş kanunu okumaktı, yoksa cehennem yağmurunu üzerimize yağdırdı ve hepimizi öldürecekti. Başımın üstünde başımıza gelmesini önlemenin bir yolunu bulmak için baskıya başladım, ancak Kyros imparatorluğunun aşırılıklarını her zamanki gibi kabul etmeye ne kadar çabuk girdiğimi de rahatsız ettiler.

Diğer oyunlarda bu seçenekler tipik olarak dudak hizmetinden biraz daha fazladır. Fakat Tyranny’de farklı oyun alanlarında harabelerden normalliğe giden kasabaların görünümü dahil olmak üzere her yerde değişiklikler buldum (özellikle ilk sekiz ya da bu saatlerde). Ana “iyi” oyunumda, isyancılar minnettarlıkla onları tuttuğumu hatırladı; Benim “kötü” olanımda, hayatlarını nasıl tedavi edeceğimi göz ardı ettikleri için benden nefret ediyorlardı. Gölgelerde kırılan kırık köylüler sorumlu olduğum depremlerden bahsederdi. Bütün alanlar, ilk kararlardan dolayı bir başkasında görmediğim tek bir oyun sonucunda ortaya çıkabilir.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu