Genel

Windows 10 Görev Çubuğu Çalışmıyor Sorunu

Hiçbir neden olmadan görev çubuğunun çalışmadığını fark ettiyseniz doğru yerdesiniz. Ayrıca bununla beraber pencerelerde de sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Buna neden olan şeyin CCleaner ya da aynı işlevi gören programlarla bilgisayarı temizlediğiniz için olabileceği akla geliyor. Siz de “ Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor ” sorununu yaşıyorsanız bazı küçük tüyolarla çözüme ulaşabilirsiniz.

Önerilen ilk yol Alt + F4 yaparak Windows’u kapat penceresini açmak olacaktır. Buradan yeniden başlat seçeneğine tıklayarak tamam demelisiniz. Sorun hala devam ediyorsa yapmanız gerekenler şu şekildedir;

Windows + R tuşuna aynı anda basarak ekrana gelen Çalıştır penceresine PowerShell yazmalısınız. Burada sağ tıklama işlemi yapabilirseniz görev çubuğundan powershell simgesine sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırı seçin. Ancak sağ tıklama işlevini yapamıyorsanız C:WindowsSystem32WindowsPowerShell klasörüne giderek buradaki v1.0 ya da 2.x (x yazan yerde rakam bulunur) klasörünü açtıktan sonra powershell.exe dosyasını bularak sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.

Ekrana gelen bölüme Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”} içeriğini kopyaladıktan sonra yapıştırarak Enter’a tıklayın.

C:UsersKullanıcıAdınızAppDataLocal klasörüne ulaştıktan sonra TileDataLayer adındaki klasörü silmelisiniz. Bazı dosyalarda silme durumu hata verebilir. Bu gibi durumlarda dosyaları atlayabilirsiniz.

Daha sonra geri dönüşüm kutusunu da temizleyerek bilgisayarı yeniden başlatmalısınız. Bu işlemlerin ardından Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz içerik kopyala yapıştır işlemini gerçekleştirdikten sonra cortana ya da benzer bir hata alabilirsiniz. Ama Türkiye’de Windows’un Cortana Asistanı kullanımına izin verilmediği için ortada sizi engelleyecek bir durum yoktur.

Bu işlem windows’un temel paketlerini yeniden yüklemenize yarıyor. Böylece hatalı ya da eksik olan paketleri onarabiliyor, görev çubuğunun daha doğru çalışmasını sağlıyor.

Böyle bir sorun olduğunda bilgisayara format atmanıza veya yeni kullanıcı ekleme işlemine gerek yoktur. Tüm bu adımları izlediğiniz halde hala Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor diyorsanız C:WindowsSystem32cmd.exe dosyasını yönetici şeklinde çalıştırarak sfc /scannow komutunu uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat süren bu işlem dosyaları onarmaya yarayacaktır.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu