Genel

Twitter’da %9-15 Bot Hesap Şoku

Son zamanlarda sosyal medya kullanımı büyük bir ivme ile hızlanmıştır. Bu kullanılan sitelerden birisi de Twitter’ dır. Bunun üzerine bazı üniversiteler bu sitedeki kullanıcıları araştırdı. Indiana ve Güney Kalifornia’ dan araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre aktif olan hesapların %9 ila % 15 arasında değişen miktarda bot olduğu ortaya çıktı. Bu botlar özerk varlıkların bulunduğu hesaplardır. Micro blog sitesi üzerinden aylık aktif olan kullanıcı sayısının 300 milyon olduğu belirtildi ve bu sayının da yaklaşık 27 ila 45 milyon kadarının sahte ya da hesap sahipleri tarafından kullanılmadığı ortaya çıkartıldı.

Twitter Botları Nasıl Ortaya Çıkartılır?

Twitter’ da çok fazla hesap görülmesi üzerine yukarda belirtilen Indiana ve Güney Kalifornia üniversiteleri bir araştırma yapmaya karar verdiler ve sitede bulunan içeriklerin ne kadarının botlar tarafından oluşturulduğunu öğrenmek istediler. Araştırmacılar bu bot miktarının aktif kullanıcı sayısının % 9 ila %15 kadarını oluşturduğunu düşünüyorlardı. Genel olarak sistem üzerinde analiz yapan kişiler sitede kullanıcıları, bunların bağlantı halinde olduğu hesapları, ağ ve desenleri inceleyerek basit bot hesaplarının insan benzeri özellikler sergileyerek diğer hesaplar ile etkileşim içinde olduğunu tespit ettiler. Ayrıca bu modeller arasında yüksek doğrulur ve anlaşma olduğunu da gözlemleyen araştırmacılar farklı doğa kaynaklı bot hesaplarının da olduğunu belirttiler. Birçok bot hesabın kötüye kullanımının yani terörist eylem ve kişilere yönelik haber ve yayınların yaygınlaştırılmasın kullanıldığı da ayrıca tespiti yapılan konular arasındadır.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu