Haber

Türkiye ile Rusya Arasında Sürpriz Gelişme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Rusya Devlet Başkanı bu görüşme sonunda Türkiye’ nin Rusya’ da uçak alabileceğini belirtti. Moskova’ da yapılan ve 1 saat süren görüşme sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu görüşme ile ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri hakkında konuşulduğunu ve buna göre iyileştirmeye gidileceği belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamaya göre Rusya ve Türkiye arasındaki zaman geçtikçe güçlenen ilişkilerin daha da gelişmesi ve güçlenmesi için Türkiye’nin Rusya’ dan MS-21 uçağı almak ile ilgilendiği de yapılan açıklamalar arasında mevcuttur.

Türkiye’nin Rusya’dan Almayı Düşündüğü MS-21 Nedir?

MS-21 uçağının üretimi Rusya’da gerçekleştirilmiştir. Bu uçak üretim işlemi Birleşik Uçak Şirketi tarafından yapılmıştır. MS-21 olarak kısaltmasının kullanıldığı uçağın tam adı Magistralnı Samolyot 21’dir. Anlam olarak 21. yüzyılın yolcu uçağı anlamına gelir. Havada düz şekilde giderken ulaştığı hız kapasitesi saatte 870 kilometredir. Ayrıca uçak menzil olarak 5000 kilometreye sahiptir. Kapasite olarak 150 ila 212 kişiye kadar değişiklik gösterir. Çift turbo fanlı uçak 2016 yılında teslim edilecek şekilde planlanmış ancak 2017 yılına ertelenmiştir.6 milyar dolar program maliyetine sahip  olan yolcu uçağı 2 adet prototipe  sahiptir. Irkut ve Yakovlev tarafından tasarlanan uçak  şuanda geliştirilme aşamasında. Kısa ve orta menzilli olarak üretilen uçak için 2 ülke arasında askeri birliği sağlaması açısından da önem taşıyor.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu