Haber

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Liselilere Kötü Haber

Okullarda öğrencilerin kullanımına açık olan bilgisayar laboratuarları bulunur. Buradan hem der için araştırma yapılabilir hem de sosyal medyaya erişim sağlanabilir. Meb kendisine bağlı okullar ile ilgili herhangi bir resim ya da video tarzında paylaşımın yapılmasına yasak getirdi. Bu yasağa uymayanlar yasal suç işlemiş olarak sayılacak. Normal koşullarda da sosyal medya girişimin yasak olduğu bilgisayarlarda farklı siteler üzerinden bu sayfalara giriş sağlanıyordu. Ancak meb 2 bağlı hukuk hizmetleri genel müdürlüğü bu konu ile ilgili bir genelge yayınladı. Bundan sonra okul saatleri ve serbest zamanlar dahil okula dair herhangi bir içerik paylaşımın suç olarak kabul edilmesine karar verildi.

Yasağın Getirildiği Yasa Detayları Neler?

Milli Eğitim Bakanlığı uluslararası yapılmış sözleşmelere, anayasaya ve 1739 sayılı kanuna dayanarak kendisine bağlı bulunan okullarda okul ve içeriğine dahil herhangi bir ses kaydı, resim ya da videonun internet üzerindeki bir sayfaya yüklenmesinin ve paylaşımının suç olarak algılanacağını ve yasalara aykırı bir davranış olarak kabul edileceğini belirtti. Bu karar daha önceden de mevcuttu. Ancak Meb sosyal medya genelgesi adı ile tüm kararların toplandığı yeni bir bildiri yayınladı. Bununla birlikte yasal gerekçelerin belirtildiği sosyal medya ve kullanımına karşı bir taslak oluşturulmuş oldu. Haber başlığında liseler için yazsa da genel olarak bu kural Meb’ e bağlı olan tüm okulları kapsamaktadır.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

1 Yorum

  • 350 milyon Türk Lirası bütçe ayırıyorlar eğitime her yıl. Gelsin YGS netleri 2-3. Önce bu yasakları mı getirmeliler yoksa kendilerine biz ne yapıyoruz? diye mi sormalılar… Tartışmalı.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu