Haber

Kanada İstatistik Bürosu Hackerların Saldırısına Uğradı

Hemen her ülkenin başını bir çok kez ağrıtan bilgisayar korsanları bu kez Kanada İstatistik Bürosunun verilerine erişti. Kanada’da bankaların, perakende dükkanlarının ve ülke genelinde bulunan birçok büyük kuruluşun yaygın olarak kullandığı bir yazılım programı olan Apache Struts 2’nin bir güvenlik hatasının olduğu ve bilgisayar korsanları tarafından istismar edildiği yetkililer tarafından açıklandı. Statistic Canada tarafından yapılan açıklama da; ayrıca bilgisayar korsanlarının ülke istatistik bürosunda bir web sunucusuna girdiğini, federal vergilere erişmek istediklerini fakat herhangi bir bilgi çalamadan saldırının durdurulduğu bilgisini de verdi. Bu sebeple mesai saatleri dahil bir süre vergi dairesi web sitesini kapatmak zorunda kalan yetkililer ayrıca daha fazla saldırı beklediklerini fakat korkulanın olmadığını söyledi.

Güvenlik Açığının Verdiği Zarar Ne Boyutta?

Kanada da yaygın olarak kullanılan Apache Struts 2 adlı güvenlik yazılımındaki hatadan kaynaklanan durumdan müşteriler ne oranda zarar gördü? Bu sorunun cevabını Siber İstihbarat Şirketi Flashpoint’in baş strateji sorumlusu Chris Camacho şu şekilde yanıtladı; “Dünyanın dört bir yanında ki büyük şirketlerde ki ve devlet kurumlarında ki tüm teknisyenler, hafta sonlarını güvenlik açığından etkilenen yazılımları ve ağları taramak ve bunları düzeltmek için harcadı”. Camacho ayrıca güvenlik açığının bilgisayar korsanları tarafından aktif olarak istismar edildiğini fakat gizlilik politikası gereği etkilenenler adına ayrıntı veremeyeceğini de söyledi.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu