Haber

Hacettepe Üniversitesi Programlama Yarışmasının Tarihi Belli Oldu!

7 – 8 Nisan tarihleri arasında Hacettepe’nin ilk programlama yarışması ACM Hacettepe öğrenci topluluğu tarafından yapılacak.

ACM yani Association for Computing Machinery, 100.000’den fazla üyesi bulunan bilişim topluluklarının en büyüklerinden biridir. İlk olarak 1947 senesinde New York’da kurulmuştur. Kuruluş tarihinden beri birçok dergi yayınlamıştır. İçerisinde bulunan profesyonel kulüpleri ve öğrenci kolları ile bilgisayar alanında yapılan tüm bilimsel gelişmelerin ilerlemesinde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Hacettepe Öğrenci Topluluğu, ACM’ye bağlı olan ülkemizdeki 13 öğrenci kolları arasında yer alıyor. 7 sene önce kurulan bu öğrenci topluluğu, başta Hacettepe Üniversitesi ve daha birçok üniversitenin öğrencileri için bilişim bilimlerine olan ilgiyi yükseltecek ve bu konuda daha çok farkındalık yaratmak için birçok etkinlik içerisindedir.

Etkinlik Beytepe Kampüsünde

Düzenlenen bu etkinlikler arasında bulunan HÜPROG, ülkemizdeki bütün öğrenciler için sunulan 7 – 8 Nisan tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüs’ünde gerçekleşen olan bir programlama yarışmalarından biridir. İlk olarak geçtiğimiz sene düzenlenen bu etkinlik, bu yıl hem süresini hem de kitlesini genişletmeyi planlıyor.

HackerRank ortamında yapılacak olan bu yarışmada takımlar halinde katılımlar yapılacak. Bireysel olan katılımlar tek kişilik şeklinde değerlendirilmiş olacak. Bu takımlar en fazla 3 kişilik olabilecek ve Türkiye’nin her yerinden yüzden fazla kişi arasından ön eleme yapılarak seçilecek. Eleme sonunda ilk 15’de yer alan takımlar yarışmaya dahil olabilecek. Online platform üzerinden yapılan bir yarışma da olsa fiziksel açıdan bazı koşullar aranıyor. 24 saatlik sürede kulübün belirlemiş olduğu alanlarda yarışlar gerçekleşecek.

Yarışmaya Katılanlara Ödül Var

Diğer benzer yarışmalarda olduğu gibi benzer zorluklar olacak ve puanları farklı olan sorunlardan oluşacak. Bu sorunları takımlar kendi tercihlerine göre çözebilecek, yazmış oldukları programlar sayesinde sorular için belirlenmiş olan puanlar toplanmış olacak. Bu esnada yarışmacılar tarafından yazılan algoritmanın çözdüğü girdi miktarına ve girdileri işleyerek çözüme ulaştırmasına dikkat edilecek. En fazla 3 puana ulaşan takım ödüllendirilmiş olacak. Yarışmaya katılmış olan her takıma küçük bir hediye de verilecek.

Konu ile ilgili daha fazla detayı öğrenmek için www.acmhacettepe.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ya da iletisim@acmhacettepe.com e-posta adresine yazarak bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu