Teknoloji

Google, Veri Tasarrufu Sağlayan Algoritma Geliştirdi

Yeni geliştirilen açık kaynak algoritması sayesinde Google, JEPG içeriklerinin boyutunu %35 oranında küçültebilecek.

İnternet üzerindeki veri kullanımını düşürmeyle alakalı bir konuda gündemde yer alan Google, geliştirmiş olduğu algoritması ile JPEG formatındaki içeriklerin boyutunu düşürmüş olacak.

Kalite Bozmadan Verileri Sıkıştırıyor

Açık kaynak algoritmasının adı Guetzli. Bu algoritma, tüm bilgisayarlarda çerez şeklinde yer alarak bütün tarayıcılarda kullanıma sunulacak. Psikogörsel model adı verilen yöntemlerle algoritma küçültme görevini yerine getirecek. Bu işlemi görselin kalitesini çok bozmadan yapan Guetzli’nin tek kötü tarafı yavaş çalışması.

Mobil Cihazlarda Da Kullanılıyor

Yayınlanan görsellerde bu algoritmanın nasıl çalıştığı görülüyor. Küçültme işlemlerini detayları sıkıştırmadan gerçekleştiriyor. Adı geçen bu algoritma, aynı zamanda mobil uygulamalar üzerinde de yararlı olacak. En başta belirttiğimiz açık kaynak kodlu olması, geliştirilmesinde yardım almasını sağlayacak. Böylelikle mobil platformlarda da veri kullanımını en aza indirerek tasarruf edilecek.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu