Haber

Facebook Veri Kullanımını Yasaklayacak

Facebook geliştiricilerin gözlem için Facebook kullanıcılarından topladıkları çok miktarda veriyi kullanmalarını yasakladıklarını bildirdi.

Geliştiricilerin özellikle aktivistleri ve protestocuları izlemek için kullandıkları bu tür verileri kullanmak Facebook mevcut şirket politikaları gereği net olarak artık yasaklanmış durumda. Daha önce gözlem için kullanılması amaçlanan araçları yapan ve pazarlayan geliştiricilere karşı önlem alan ve harekete geçtiğini açıklayan Facebook yeni netleşen bir şirket politikasıyla bu durumu çok daha net bir hale getirdiğini açıkladı.

FACEBOOK BU POLİTİKAYA NASIL KARAR VERDİ?

Her şey Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinin (ACLU) yakın bir zamanda kolluk kuvvetleri için pazarlanan bir izleme ürünü geliştiren Geofeedia’ya kullanıcıların Facebook ve Instagram üzerinden veri erişimi sağladığını fark etti. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) hem Facebook hem de Instagram’da bunu fark ettikten sonra Geofeedia’ya kişisel erişimi tamamen kesti ve Facebook’un “gözlemci için kullanıcı verilerini özel olarak yasaklamış bir kamu politikası” olmadığını da bildirdi.

Tüm dünya da sosyal medya devi olan Facebook ise geliştirici firmaların kullanıcılarına ait çok miktarda veriyi elde etmelerini engelleyeceğini bildirdi. Facebook bu konuda her ne kadar artık yeni ve net bir politika izliyor olsa da platformdan kolluk kuvvetlerini uzaklaştırma adına herhangi bir şey yapamıyor. Hatta olayı çözmek adına kolluk kuvvetleri ile durum adına işbirliği yapmak zorunda gibi duruyor.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu