Genel

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor

Windows 7 sürümünün yüklü olduğu ve internet ile alakalı tüm durumların olağan olduğu bir durumda dns sunucu yanıt vermiyor gibi bir yazı ile karşı karşıya kalınabilmektedir.Bu durum ile alakalı birçok sorun olabilir.Ağ yapılandırması kısmında dns sunucu bilgisi ile alakalı bir hata olabilir ya da hizmet dışı durumda kalmış bir dns sunucu olabilir ya da bilgisayar ile dns arasında bağlantı sağlamayı bozan bir yazılım aktif olabilir.Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında tekrar erişilebilirliğin sağlanması için yapılması gereken bazı şeyler mevcuttur.Yazının devamında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

DNS Sunucusunu Başlatmak, Durdurmak veya Duraklatmak

Dns açılımı DomainName System olan ve Türkçe karşılığı alan adı sistemi olan bir yapıdır.Görevi yerel ağdaki altyapı aygıtlarını bölümlere ayırmak ve bu bölümler arasında iletişimi sağlamaktır.Dns sunucu yanıt vermiyor yazısı oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.Bu durumdan kurtulmak için sunucu tekrardan başlatılabilir, durdurulabilir ya da duraklatılabilir.Bunun için önce Dns yöneticisini açıp dns sunucusuna tıklayın.Daha sonra eylem menüsünde bulunan tüm görevler başlığına girin. Burada bulunan kısımlardan hizmeti başlatmak için ya da durdurmak için ya da duraklatmak için tıklayın yazan seçeneklerden birini kullanın.Durdurup tekrar başlatmak için yeniden başlata tıklamayı unutmayın.

Dns Sunucu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Öncelikle erişim sağlanmak istenen ağa bağlantı doğru mu kontrol edin.Bunun için kullanıcı adı ve şifre uyumlu mu bakın.Burada sorun yok ise erişim sağlanan ağa farklı bir cihaz ile bağlanmayı deneyin.Bu cihaz bir cep telefonu ya da başka bir bilgisayar olabilir.Eğer farklı bir cihazda dns sunucusu yanıt vermiyor şeklinde bir ifade oluşursa o zaman modemi kapatıp bir süre bekleyin ve sonra yeniden deneyin.Firewall, güvenlik yazılımları ve antivirüs programları gibi birşey kullanıyorsanız bunları devre dışı bırakıp deneyin.Aynı şekilde vpn kurulu ve aktif ise bunu da devre dışı bırakmalısınız. İşe yaramazsa Dns ön belleği temizlemeyi deneyin.Bunun için Windows tuşu ve R ye birlikte basarak çalıştır bölümünü açın ve CMD yazıp enter tuşuna tıklayın. Komut kısmına ipconfig/flushdns yazıp tekrar enter tuşuna basın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.Sorun devam ederse Dns sunucunuzu değiştirin.Bunun için piyasada mevcut durumda ücretsiz kullanım sağlanabilecek birçok program vardır.Bunlardan birini kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

2 Yorum

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu