Uzay

Ay Yörüngesinde Kaybedilen Uzay Aracı Bulundu

Uzaya gönderilen ve evren hakkında bilgi sahibi olmak ve bilinmeyenleri aydınlatmak için kullanılan uzay araçları bazen biline ve bilinmeyen nedenlerden ötürü yörüngelerinden çıkabiliyor ve kaybolabiliyordu. Nasa yeni geliştirdiği bir radar sistemi ile ay yörüngesinde kaybedilen birkaç tane uzay aracını buldu. Buluna bu 2 araçtan birisi devre dışı kalmış durumda iken diğeri aktifti. Önceden Nasa kaybolmuş olan uzay araçlarını bulamıyordu. Bu yüzden hem aracın ona kadar topladığı bilgi hem de araç kaybedilmiş oluyordu.Ancak gelişen teknoloji ile artık bu devir kapandı. Çünkü bu radar sayesinden uzay araçları bulunup tekrar kullanıma sokulabiliyor.

Uzay Aracını Bulan Radar Nasıl Çalışıyor?

Dünyanın yörüngesinde bulunan uydumuz Ay etrafındaki küçük nesnelerin tespiti çok zordu ve bulunamıyordu. Bununla ilgilenen uzay üssü yetersiz kalmıştı ve bu durum ile alakalı olarak çözüm arıyordu. Çözüm olarak yeni teknoloji ürünü olan bir radar üretildi ve problem artık tarihe karıştı. Daha önce ay yörüngesinde olan uydu aracı Lunar Reconnaissance Orbiter kayıptı. Ancak bu radar sayesinde bulundu. Ayrıca kayıp olup radarla bulunan uydu araçlardan biri de  Chandrayaan-1 adında bir  Hindistan Uzay üssü aracıdır. Lunar Reconnaissance Orbiter’ ı kolaylıkla bulduğunu belirten Nasa Chandrayaan-1 isimli uzay aracını bulurken zorluk yaşadığını belirtti. Hindistan’ dan alınan bilgilere göre bu uzay aracı ile en son 2009 yılında iletişim kurulmuş.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu