Genel

AMD Ryzen İşlemcinin Yanına Hangi AM4 Anakart Alınmalı?

Zen çekirdek tasarımıyla öne çıkan Ryzen işlemci, AMD’nin emekleriyle ortaya çıkmış ve Türkiye’de de adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bu işlemcilerden öncelikle Ryzen 7 modelleri piyasadaki yerini almıştır. 1700, 1700X ve 1800 modelleri de bulunan Ryzen işlemci, özellikle masaüstü bilgisayarlarda güçlü performans sağlayan işlemciler arasında yer alacaklar. Toplama oyun bilgisayarlarında bu seviyede AMD’nin Intel’e rakip olacağı düşünülüyor. Uzun yıllardır zirvede olan Intel, bu seviyedeki fiyatları da kendi belirlemiş oluyordu. Ryzen işlemcileri Intel ve benzeri işlemcilerin fiyatlarını hızlı bir şekilde düşürmüş oldu. Verilere bakıldığında Ryzen işlemcileri, en pahalı Intel işlemcileri bile geçmiş durumda.

Ryzen işlemcisini kullanmayı planlıyorsanız ve yepyeni bir sistem oluşturmayı düşünüyorsanız yeni bir anakarta sahip olmanız şart gözüküyor. Bunun nedeni ise AMD’nin Zen tasarımıyla beraber AM4 anakarat yapısına geçiş yapıyor olmasıdır.

AM4 anakartlar için beş ayrı yonga seti bulunuyor. Bunlar arasından ilk olarak 3 tanesi piyasada olacak. (X370, B350, A320) Daha sonraki dönemde ise fazla yer kaplamayan Mini-ITX sistemler X300 ve A300 setleri olan anakartlar piyasaya sürülecek. Ryzen işlemci almayı düşünüyor ancak hangisini alacağınıza karar veremediyseniz bu yazımız size yardımcı olacaktır. Öncelikle satıştaki yonga setine sahip anakartlardan X370, B350 ve A320’in ortak noktalarını bir inceleyelim;

AM4 Anakartların Ortak Noktaları

  • Tüm AM4 anakartları USB 3.1 Gen 2 desteğine sahiptir. Böylece daha çabuk veri transferi sağlayan bu destek ile depolama birimlerinden yaralanabiliniyor.
  • Bu anakartlar NVMe arayüzünü desteklemektedir. PCI Express tabana sahip bu bağlantı sistemi, SATA arayüzüne kıyasla SSD’lerin yüksek performans hızına ulaşırlar.
  • PCI Express 3 desteğine sahip olarak gelirler.
  • İki tane SATA Express bağlantısı yer alıyor.
  • DDR4 RAM modüllerini destekler.

Tüm bu ortak özelliklerine bakarak ihtiyacınız olan AM4 anakartı belirlemeye başlayabilirsiniz.

Overclock Desteğini İstiyorsanız

İşlemci ve RAM frekansını ortalama değerinden daha yükseğe çıkarmak istiyorsanız X370 ve B350 yonga seti olan anakartları kullanmalısınız. Çünkü A320 AM4 anakartların overclock desteği bulunmamaktadır. Yonga setine sahip X370 anakartlar,B350 anakartlarına kıyasla SLI ve Crossfire desteğine sahiptir. Böylece çift ekran kartıyla kurulabilen bir sistem oluşturulmuş olur. B350 anakartlar ise iki tane 10 Gbps USB 3.1 Gen 2 yuvasına, iki tane 5 Gbps USB Gen 1 yuvasına ve 6 tane USB 2.0 yuvasına sahiptir. X370 anakartların ise daha çok USB 3.1 Gen yuvası bulunuyor. 6 tane 5 Gbps USB 3.1 Gen 1 yuvasına sahip X370’de, harici kartlar ve kasadaki USB bağlantılar sayesinde bu sayı 10’a yükseltilebiliyor.

Kısaca X3700 anakartlar ile SLI ya da Crossfire yapılarak iki ekran karta sahip bir sistem oluşturabilirken, daha çok USB 3.1 cihazı bilgisayara bağlamış olursunuz. Bir ekran kartı kullanmayı düşünüyorsanız B350 anakartlar sizin için idealdir.

Overclock İstemiyorsanız

RAM’i ve işlemciyi normal frekansta kullanmayı ve bir tek ekran kartını tercih ederseniz A320 anakartlar işinizi görecektir. Ayrıca ekonomik olan bu anakartlarda overclock yapılamıyor. Yalnızca temel özellikleri bulunuyor. Bu anakartların sadece 2 RAM yuvası olan modelleri mevcut durumda. Bu yüzden çok fazla RAM modülü kullanmayı planlıyorsanız bu özelliğini göz önüne almayı unutmayın.

A320 anakartların bir adet 10 Gbps USB 3.1 Gen yuvası, 2 tane 5 Gbps USB 3.1 Gen yuvası ve 6 tane de USB 2.0 yuvası bulunuyor. B350 ve X370 ile kıyaslandığında az sayıda SATA 3 bağlantısına sahiptir. Fazla sayıda sabit disk ve optik sürücü kullanmayı düşünüyorsanız bu konu, dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir.

En Ekonomik Sistemi Toplamak

Geniş bir bütçeye sahip değilseniz A320 ve B350 anakartlarını düşünebilirsiniz. Özellikle A320 oldukça ekonomik bir fiyata sahiptir. Ancak overclock ve SLI / Crossfire desteğinin olmadığını da hatırlatalım. Ayrıca Sata 3 ve USB 3.1 bağlantısının sayıları da oldukça az. A320 anakartların geneline bakıldığında yalnızca iki RAM yuvası bulunuyor. B350 anakartlar ise A320’ye göre biraz daha pahalıdır. Ama overclok desteği ve 4 RAM yuvası bulunuyor. A320 ile ortak noktası ise 2 ekran kartının kullanılamaması ve Crossfire ile SLI yapılamamasıdır.

Yazar Hakkında

Kaan Köse

Naziler.com'un kurucusuyum. Kırklareli 'de yaşıyorum. Blogda genel olarak oyun ve donanım incelemeleri paylaşıyorum. Uzay kategorisininde içerik editörüyüm.

Bir Yorum Yap

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu